Νέο ρεκόρ συμμετοχών στη 19η διοργάνωση του Logicom Cyprus Marathon!

Με σχεδόν 2,000 συμμετοχές από 35 και πλέον χώρες ολοκληρώθηκε με τεράστια επιτυχία ο 19ος Logicom Cyprus Marathon, την περασμένη Κυριακή, 5 Μαρτίου 2017.

Ο Μαραθώνιος, ο οποίος έλαβε χώρα στην Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης, την Πάφο, συμπεριλάμβανε 4 αποστάσεις. Τον επίσημο Μαραθώνιο 42,195 χιλιομέτρων, τον Ημι-Μαραθώνιο 21,098 χλμ, τον αγώνα 10 χιλιομέτρα και τον οικογενιακό αγώνα 5 χιλιομέτρων. Όλοι οι αγώνες είχαν σημείο τερματισμού το Μεσαιωνικό Κάστρο της Πάφου όπου και δημιουργήθηκε μια χαρούμενη εκπληκτική ατμόσφαιρα! Περισσότεροι από 800 ξένοι δρομείς επισκέφθηκαν το νησί μας με αφορμή τον 19ο Logicom Cyprus Marathon και συνδύασαν το χόμπι τους (τρέξιμο) με ολιγοήμερες διακοπές μιας και οι καιρικές συνθήκες της χώρας μας το επιτρέπουν.

Έντονος ήταν ο ανταγωνισμός ανάμεσα στους πρώτους Μαραθωνοδρόμους, με τον Μολδαβό Liviu Croitoru να κερδίζει τον αγώνα και να φθάνει κοντά στο ρεκόρ διαδρομής με 2 ώρες 36 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα. Δεύτερος ο Άγγλος Denys Olefir με 2:38:23 και τρίτος ο Ρώσσος Yury Vinogradov με 2:39:39. Ρωσική υπόθεση στις γυναίκες με την Alexandra Morozova να παίρνει την πρωτιά με 3:11:49 και την Marina Popova να κερδίζει τη δεύτερη θέση με 3:16:25, ενώ την 3αδα συμπλήρωσε η Zornitsa Hristova από την Βουλγαρία με 3:31:47. Τους νικητές του Μαραθώνιου τίμησαν με στεφάνια ελιάς από το Μαραθώνα εμβαπτισμένα σε χρυσό προσφορά του κ. Δημήτρη Κυριακίδη (υιός του Στέλιου Κυριακίδη), ο Αντι-Δήμαρχος της Πάφου κ.Χρίστος Μακαρίου και ο Οικονομικός Διευθυντής της εταιρείας Logicom, κ. Ανθούλης Παπαχριστοφόρου.

Mr. Anthoulis Papachristoforou, Logicom’s CFO, honours the first winner of the Marathon, Liviu Croitoru.

Στον Ημι-Μαραθώνιο ο Marek Hladik πήρε την πρωτιά με 1:12:21 με δεύτερο τον περσινό νικητή του Ημι-Μαραθωνίου, τον Trandafir Emanuel από την Ρουμανία. Την τριάδα έκλεισε ο Alexandr Yatsenko από τη Ρωσσία. Την πρωτιά στις γυναίκες πήρε η Κύπρια αθλήτρια Τζούλια Ανδρέου με 1:29:40 με 2η την Βελγίδα Carline Deseyn και 3η την Αγγλίδα Chloe Elliott. Ο πρώτος άνδρας και η πρώτη γυναίκα τιμήθηκαν από την Saucony Cyprus με αθλητικά παπούτσια.

Η πρωτιά του αγώνα 10 χιλιομέτρων πήγε στην Αγγλία με τον δρομέα Andy Norman να επικρατεί με χρόνο 32 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα. Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Πολωνός Pawel Pszczolkowski ενώ τρίτος τερμάτισε ο Κύπριος Μάριος Αποστολίδης. Την πρωτιά στις γυναίκες πήρε η Κύπρια αθλήτρια Dagmara Handzlik με χρόνο 36 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα ενώ την δεύτερη θέση κατέλαβε η Κύπρια Ελπίδα Χριστοδουλίδου και τρίτη η Ρωσσίδα Ekaterina Lapkina Negro. Ο πρώτος άνδρας και πρώτη γυναίκα τιμήθηκαν από την Garmin Cyprus με αγωνιστικό ρολόι Garmin Forerunner 225.

The Top 4 Men of the 10km Race

500 και πλέον συμμετέχοντες τερμάτισαν τον οικογενειακό αγώνα 5 χιλιομέτρων που έγινε για μόλις δεύτερη χρονιά. Οι δρομείς έτρεξαν γύρω από τον αρχαιολογικό χώρο της Πάφου σε μια άκρως ελκυστική και ευχάριστη διαδρομή! Ο αγώνας που διοργανώθηκε στα πλαίσια της προώθησης του μαζικού λαϊκού αθλητισμού προσέλκυσε τη συμμετοχή αρκετών Κύπριων και ξένων δρομέων.

Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε ότι χωρίς την πολύτιμη βοήθεια των 150 και πλέον εθελοντών η οργάνωση δεν θα μπορούσε να γίνει πραγματικότητα. Ευγενής ήταν και η υποστήριξη των εταιριών και οργανισμών όπως η Logicom, ο Κυπριακός Οργανισμός Τουρισμού, η εταιρεία DHL Cyprus, η Saucony, η High5 Sports Nutrition, τα καταστήματα Bikehub, το ξενοδοχείο Almyra, ο Δήμος Πάφου, ο MixFM, o Rock FM, το ιδιωτικό Νοσοκομείο Ευαγγελισμός, το νερό ΑΓΡΟΣ, η Garmin, το Louis Ledra Beach Hotel, η Atlantic Insurance και η Φωτοκίνηση που συνέβαλαν στην τεράστια επιτυχία του πιο ιστορικού Μαραθωνίου της Κύπρου. Η επόμενη διοργάνωση του Logicom Cyprus Marathon είναι προγραμματισμένη για την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018.

Ο φετινός Μαραθώνιος Κύπρου ήταν αφιερωμένος στο μεγάλο σύμβολο του Ελληνικού και Κυπριακού αθλητισμού, Στέλιο Κυριακίδη, νικητή του Μαραθωνίου της Βοστώνης το 1946.

Join us for winter Sun, Run and have Fun!